PRP Tedavisi

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi

(Platelet Rich Plazma) tedavisi cilt gençleştirme ve yenileme ile saç dökülmesinde radikal bir çözüm olarak sunulmuştur. Ayrıca leke tedavisinde, ufak yüz kırışıklıklarında ve cilt sarkmalarında mükemmel bir sonuç gösterir.

P.R.P. tedavisinin etki mekanizması nedir?

Çevrensel etkenler, genetik faktörler, stresli yaşam ile sigara ve alkol kullanımı, yaşlanma gibi metabolizmayı olumsuz etkileyen bazı koşullarda maruz kaldığında hücre yenilenmesi ve kollajen oluşması yavaşlar. Bu durumlarda ciltte sarkma, kırışıklıklar, lekelenmeler ve saç dökülmesi başlar. Doku yenilemede kandan alınan büyüme faktörleri kollajen üretimi arttırmakta doku yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

P.R.P. tedavisi hastadan kan alınması ile başlar. Hastane ortamında, laboratuarda kan santrifüj edilir ve sonucunda plateletten zengin plazma elde edilir. Plazma içinde konsantre olarak bulunan plateletler cilde enjekte edildiğinde içinde bulunan büyüme faktörleri kollajen üretimi cildin kendini hızla yenilmesini sağlamaktadır. Karışım hastadan kendi kanı ile hazırlandığı için kan yolu ile bulaşan, bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski yoktur.

Tedavi süresi ne kadar ve yan etkileri var mıdır?

 

Uygulama bölgesi, kişinin yaşı, sorunu ne kadar süredir yaşadığı vb. pek çok etken dahilinde bir tedavi programı hekim tarafından oluşturulmaktadır. İşlem sırasında uygulanan bölgede hafif kızarıklık meydana gelebilir ancak bu kızarıklık birkaç saat sonra geçer ve ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder ancak P.R.P. nin olumlu sonuçları kaybolmaz.